drzwi cal Utylizacja starych drzwi zewnętrznych - co nadaje się do recyklingu? - Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne premium
fundusze europejskie
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Utylizacja starych drzwi zewnętrznych – co nadaje się do recyklingu?

4 marca 2022
Udostępnij wpis

Ilość różnych odpadów, które produkujemy na co dzień od wielu lat spędza sen z powiek już nie tylko ekologom, ale także zwykłym Kowalskim. Co zrobić, aby produkować ich jak najmniej i które materiały są możliwe do wtórnego użycia w przyszłości? Dziś opowiemy Wam o recyklingu drzwi oraz o modnym sposobie DIY na ich ponowne wykorzystanie.

Sprawdź ofertę! Na Drzwi wewnętrzne

Jak wybrać ekologiczne drzwi zewnętrzne?

Czy segregujesz śmieci w domu? Wybierasz produkty w biodegradowalnych opakowaniach? Ograniczasz ilość plastiku w swoim otoczeniu? Jeśli tak, oznacza to, że przyszłość planety nie jest Ci obojętna. A skoro czytasz ten tekst to prawdopodobnie myślisz o zakupie nowych drzwi wejściowych. Jakie więc powinny być ekologiczne drzwi wejściowe?

Dobra stolarka to przede wszystkim trwała stolarka wysokiej jakości. Drzwi przez które przechodziły będą co najmniej dwa pokolenia domowników. Powinny być dodatkowo wykonane z naturalnego, biodegradowalnego i odnawialnego materiału, a wspaniale jeśli po latach będzie można poddać je renowacji i cieszyć się nimi przez kolejne lata.

Czy wiesz jakie drzwi wybrać, aby były trwałe, ekologiczne i nadawały się do renowacji? Sprawdź to na naszym blogu: https://www.drzwi-cal.pl/blog/trwalosc-drzwi-zewnetrznych/.

Sprawdź ofertę! Na Drzwi zewnętrzne

Wnętrze drewnianych drzwi zewnętrznych

Mówiąc o recyklingu drzwi trzeba wiedzieć z czego się one składają. Drewniane można porównać do kanapki. W samym środku skrzydła znajduje się materiał termoizolacyjny, taki jak pianka poliuretanowa lub styropian. Umieszczony jest on w ramie z klejonego drewna sosnowego lub dębowego. Z jego obu stron znajdują się okładziny ze sklejki wodoodpornej, a na zewnątrz jest również obustronna, okleina drewniana. Ościeżnica z kolei jest w całości wykonana z wysokogatunkowego drewna. Aby drzwi spełniały swoje zadania należy do nich dodać elementy metalowe tj. zamki, klamki, wkładki i inne okucia.

Wiemy, że dla niektórych z Was zdziwieniem może być, że drewniane drzwi zewnętrzne nie są w 100% drewniane. Nie jest to możliwe ze względu na wyśrubowane normy budowlane, których drzwi wykonane w całości z drewna nie były by w stanie spełnić. Stąd obecność w nich, np. pianki poliuretanowej, która odpowiada za polepszenie właściwości termicznych skrzydła.

Na czym polega utylizacja starych drzwi?

Wymiana drzwi w domu lub mieszkaniu to moment, w którym często pojawia się pytanie: co zrobić ze starymi drzwiami? Wyrzucanie starych drzwi na zwykły pojemnik na odpady komunalne nie jest właściwym rozwiązaniem. Warto rozważyć inne sposoby, dzięki którym odpady zostaną właściwie przetworzone.

Recykling i utylizacja drzwi to dwa różne, ale ściśle powiązane procesy. Utylizacja zalicza się do szeroko pojętej gospodarki odpadami i obejmuje zarówno segregację odpadów, jak i ich bezpieczne składowanie, spalanie lub przetwarzanie na energię. Zutylizowanie drzwi zależy od ich rodzaju oraz wykorzystanych w nich materiałów budowlanych. Jeśli drzwi są w dobrym stanie, można je oddać do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych lub spróbować ich renowacji. Jeżeli drzwi wymagają całkowitej utylizacji, konieczne jest skorzystanie z usług odbioru odpadów wielkogabarytowych lub wywozu odpadów budowlanych. Można też sprawdzić lokalne zbiórki odpadów wielkogabarytowych, które odbywają się cyklicznie w wielu miastach.

Jak poddać recyklingowi stare drzwi zewnętrzne?

Drewno jest materiałem naturalnym i biodegradowalnym, więc o jego utylizację nie musimy się martwić. Może zyskać drugie życie, na przykład w projektach DIY, takich jak ogrodowy dwuskrzydłowy parawan czy blat stołu. Poszczególne elementy, takie jak metalowe okucia, zamki czy klamki, można oddać do recyklingu jako osobne grupy odpadów. Jeśli remont domu wiąże się z większą ilością odpadów budowlanych, warto rozważyć zamówienie kontenera na ich wywóz. Jest to praktyczny sposób, aby pozbyć się różnych materiałów budowlanych, takich jak wykładzina, styropian, materac czy rozłożone na części drzwi. Największym problemem wydają się być wypełnienia termoizolacyjne, czyli styropian i pianka poliuretanowa. Wydają się? Owszem, bo to co wydaje nam się na pierwszy rzut oka najbardziej sztuczne i najtrudniejsze do dalszego przetworzenia i wykorzystania, wcale takie nie jest.

Ponowne wykorzystanie wypełnień termoizolacyjnych

Pianka poliuretanowa jest doskonałym i bardzo trwałym materiałem izolacyjnym. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby utylizując stare drzwi wykorzystać ją w ten sam sposób, ale w innym miejscu. W wyniku mechanicznych lub chemicznych procesów może być także ponownie przerobiona na pełnowartościową pianę i wykorzystana w produkcji, a ostatecznie spalona i wykorzystana w celu odzysku energii.

A czy powszechnie stosowany styropian nadaje się do recyklingu? Tu sprawa jest trochę bardziej skomplikowana, ponieważ jego składowanie i przetwarzanie uważane jest za mało opłacalny proces. Jedną z najpowszechniejszych form jego utylizacji jest rozdrabnianie styropianu i wtórne użycie np. do zabezpieczania przesyłek. Kolejną metodą jest chemiczne rozpuszczanie styropianu w wyniku którego powstaje płynna izolacja wodochronna wykorzystywana m.in. do zabezpieczania fundamentów.

Samodzielna utylizacja drzwi w duchu DIY

Czy wszystkie elementy drzwi można przetworzyć i wtórnie wykorzystać? W teorii można powiedzieć, że tak. W praktyce bywa ciężej, ponieważ nie ma firm, które kompleksowo zajmowały by się utylizacją starych drzwi.

Czy więc jest jeszcze jakaś możliwość, aby przysłużyć się środowisku i przedłużyć cykl życia drewnianych drzwi zewnętrznych? Jest i nazywa się upcyklingiem. Jest to kreatywne wykorzystanie odpadów w wyniku którego powstają wyroby o wyższej wartości finansowej i artystycznej.

Jak można przeprowadzić recykling drzwi, aby powstało z nich coś nowego i wartościowego? Pomysły są różne – od blatów stołów, przez ozdobne panele na ściany, po artystyczne fronty meblowe. W przypadku upcyklingu możliwości jest mnóstwo, a ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Utylizacja drzwi nie jest procesem automatycznym czy całościowo prowadzonym przez wyspecjalizowane firmy, jednak przy odrobinie chęci nie jest niemożliwa. Dodatkowo stawiając na drewno mamy świadomość, że dokonaliśmy najbardziej ekologicznego wyboru, jednocześnie dając sobie w przyszłości szansę na ich samodzielne przerobienie metodą upcyklingu.

Autorka: Natalia Kiler, technolożka CAL prawdziwe drzwi

Dodaj komentarz

UE