W takiej sytuacji nie pozostaje nam nic innego, tylko inwestycja w kolejny dom na jeszcze większym odludziu, albo… odzyskanie naszego zacisza przy pomocy… drzwi dźwiękoszczelnych. Poszukując odpowiedniego parametru dźwiękoszczelności dość szybko spotkacie się z niejakim decybelem.
Ciche drzwi wejściowe – Podcast Budujący ? CAL prawdziwe drzwi – Odcinek 26
❗️ Przed rozpoczęciem słuchania pamiętaj ❗️
? SUBSKRYBUJ kanał https://www.youtube.com/user/drzwical ?
Drewniane drzwi zewnętrzne znajdziesz tutaj: https://www.drzwi-cal.pl/drzwi-zewnetrzne/
Odkryj nas na >> Spotify <<
Odkryj nas na >> Google Podcasts <<
Odkryj nas na >> Apple Podcasts <<
Z 26 odcinka podcastu „Ciche drzwi wejściowe – Podcast Budujący ? CAL prawdziwe drzwi” dowiesz się:
- Jakie są minusy domku na odludziu?
- Co jest intrygującego w decybelu?
- Jaki dźwięk emituje ściana muśnięta młotem pneumatycznym?
Czym są dźwiękoszczelne drzwi typu SILENT?
- Czy drzwi typu SILENT są bezpieczne?
- Jakie są drzwi bezpieczne, a przy okazji ciche?
- Czym charakteryzują się drzwi w wersji SAFE?
- Jaka jest jednostka pomiaru głośności?
Marka CAL prawdziwe drzwi zaprasza na kolejne odcinki. Czekając na nie możesz zajrzeć na blog.
Razem z CAL zaprasza Krzysztof Szubzda
#PodcastBudujący #PrawdziweDrzwi #DrzwiCAL #BudowaDomu #DrzwiZewnętrzne #BudujemyCALpoCALu #DrzwiDrewniane #DrewanianeDrzwiZewnętrzne #DrewanianeDrzwiWewnętrzne #WymianaDrzwi #WymianaDrzwiZewnętrznych #WymianaDrzwiWejściowych #DrzwiWejściowe
Transkrypcja – Ciche drzwi wejściowe
Któż z nas nie marzy o domku na odludziu, za miastem zatopionym w zielni i ciszy. Niektórym z nas nawet udaje się to marzenie spełnić. Problem w tym, że każde odludzie z czasem się zaludnia, a każde zacisze z czasem rozbrzmiewa hałasem. Na moim odludzi pojawił się na przykład ostatnio sąsiad – relaksujący się wieczorami przy pilarce tarczowej, innym trafia się nastolatek z misją głośnego krzewienia muzyki współczesnej, albo po prostu sympatyczna sąsiadka z jazgotliwym sopranem i mnóstwem spraw do załatwienia. Przez telefon. Z samego rana! Stojąc przy naszym płocie. W takiej sytuacji nie pozostaje nam nic innego, tylko inwestycja w kolejny dom na jeszcze większym odludziu, albo… odzyskanie naszego zacisza przy pomocy… drzwi dźwiękoszczelnych. Poszukując odpowiedniego parametru dźwiękoszczelności dość szybko spotkacie się z niejakim decybelem.
Zawsze zastanawiało mnie, dlaczego poziom dźwięku podaje się w decybelach, czyli w jednej dziesiątej bela, a nie zwyczajnie – w jednym belu. Myślałem, że może dlatego, że jeden bel jest bardzo głośny i żeby nie operować taką nieporęcznie dużą jednostką, ustaliła się tradycja decybela. Tak jak np. o ciśnieniu atmosferycznym mówimy w hektopaskal, bo paskal jest za mały, a w silnikach rządzi kilowat zamiast nic nie wartego wata. A tymczasem okazuje się, że jeden bel nie jest wcale taki wielki, żeby go zaraz szatkować na decybele. Bel to raptem poziom hałasu, który wydają osikowe gałązki, muśnięte delikatnym lipcowym zefirkiem. A ściana muśnięta młotem pneumatycznym emituje 10 beli. Czyli całkiem poręczna skala od jednego do dziesięciu. Mogli byśmy tak liczyć poziom dźwięku. Tymczasem zamiast 10 beli uparliśmy się mówić – 100 decybeli. To trochę tak jakbym wam powiedział, że w weekend przyniosłem sąsiadowi, temu od pilarki tarczowej 5 decylitrów nalewki, żeby go trochę uciszyć, ale po 10 decygodzinach nie było już nic w butelce, więc musieliśmy pójść do oddalonego 30 tysięcy decymetrów sklepu i uzupełnić zapas. No, typowe problemy ludzi na odludziu.
Sąsiad trochę się uciszył, ale po weekendzie znów go przypiliło do pilarki. Więc musiałem znaleźć rozwiązanie bardziej systemowego. I tak trafiłem na dźwiękoszczelne drzwi typu Silent. Do wyboru był dąb wygłuszający dom o 43 dB, i sosna osiągają też całkiem niezły parametr 41 dB. Wyciszenie domu o 40-kilka decybeli oznacza, że odgłos startującego za drzwiami odrzutowca redukuje się do poziomu hałasu z pobliskiej szkoły, a hałas z pobliskiej szkoły redukuje się do poziomu sympatycznej pogawędki sąsiadki, i to nie obdarzonej jazgotliwym sopranem, natomiast pogawędka sąsiadki brzmi za dźwiękoszczelnymi drzwiami silent jak szmer osikowych gałązek muśniętych delikatnym, lipcowym zefirkiem.
W mojej okolicy nie ma na szczęście szkoły, ale sąsiad majsterkowicz robi i za szkołę i za nastolatka z misją krzewienia muzyki współczesnej i za jazgotliwą sąsiadkę-sopranistkę. Sprawdziłem w sieci, jaki hałas wytwarza pilarka. Okazuje się, że około 100 decybeli, na szczęście sąsiad nie piłuje zaraz za drzwiami, więc do mnie dociera pewnie jakieś 90, minus 43 decybele dźwiękoszczelności daje 47 db czyli – szum biura. Zamienić jazgot pilarki na szum biura – bezcenne!
Ciche drzwi wejściowe
A do tego drzwi silent są nie tylko ciche, ale przy okazji bezpieczne. Dokładnie posiadają certyfikat antywłamaniowy RC2, co oznacza, że żeby je sforsować trzeba mieć trochę bardziej specjalistyczny sprzęt niż pilarka tarczowa. A więc jestem zabezpieczony przed sąsiadem podwójnie: dźwiękoszczelnie i włamanioszczelnie.
A jeśli ktoś zamiast drzwi cichych i przy okazji bezpiecznych wolałby mieć drzwi bezpieczne i przy okazji ciche, polecam opcję Safe. Ich wycieszenie jest większe o jeden decybel, co – powiedzmy sobie szczerze – jest wartością wyczuwalną być może tylko dla naszego kota, ale za to jeden punkt więcej w 6-stopniowej skali antywłamaniowości to już zupełnie inna klasa bezpieczeństwa. Z takimi drzwiami nawet ekipa Profesora z serialu „Domu z papieru” miałaby – sorry – kłopot. Zwłaszcza że w standardzie drzwi posiadają zamek pięciopunktowy, wzmocnioną ościeżnicę i zawiasy, 2 blachy ze stali pod poszyciem skrzydła, dwie wkładki antywłamaniowe klasy C i klamkę z szyldem antywłamaniowym.
Wersja silent też ma swój pakiet. Można zamówić je w nietypowych wymiarach bez straty certyfikatu oraz wybierać spomiędzy całej palety kolorów, zarówno transparentnych jak i kryjących. Tak przynajmniej jest w CAL-u.
A tak w ogóle to mój wspaniały sąsiad miłośnik cięcia wszystkiego o każdej porze oświecił mnie, że bel wcale nie jest jednostką poziomu głośności tylko logarytmiczną miarą wielkości ilorazowych. Hmmm… Nawet po drugim nawrocie do sklepu nocnego wciąż nie mogłem tego pojąć. Jednostką poziomu głośności jest… uwaga, uwaga… nie bel ale fon. Ale nie potrafił mi sąsiad wyjaśnić, jak się ma bel do fona i czy też posługujemy się głównie decyfonem. Ja sam posługiwałem się tylko megafonem. Na pielgrzymce. Oraz mikrofonem. Na różnych imprezach, bo pracuję jako konferansjer. I wbrew nazwie MIKROfon jest głośniejszy od MEGAfonu.
A do tego wszystkiego jest jeszcze gramofon, czyli połączenie jednostki masy i głośności. Tak sobie o tym wszystkim deliberowaliśmy przy kolejnych decylitrach i o szóstej nad ranem doszliśmy z sąsiadem do wniosku, że podstawową jednostką głośności wyrażoną w fonach powinien być jeden saksoFON, a jego przelicznikiem w belach powinien być werBEL albo wróbel. Teraz to wydaje mi się słabo dowcipne, ale w niedzielę o szóstej nad ranem ryliśmy z tego ze śmiechu jak… dwa pawiany. Aż w końcu obudziła się żona sąsiada i poinformowała nas, że jak się nie udźwiękoszczelnimy to tak nam przeliczy fony na bele, że na każdego buFONA przypadnie jeden kneBEL i będzie spokój. W niedzielę o szóstej rano to nie wydawało mi się jakoś super dowcipne, ale teraz to nawet-nawet.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
- Czym charakteryzują się drzwi Cal w wersji SAFE?
Drzwi Cal w wersji SAFE posiadają certyfikat antywłamaniowy RC3 oraz wyciszenie do 44 decybeli. Mogą zostać wyprodukowane w nietypowych wymiarach bez straty certyfikatu oraz są dostępne we wszystkich kolorah CAL transparentnych i kryjących dla drzwi dębowych.
Więcej informacji na temat drzwi Cal SAFE: https://www.drzwi-cal.pl/bezpieczenstwo-i-cisza-w-domu-oraz-mieszkaniu/ - Czy drzwi Cal typu SILENT są bezpieczne?
Tak, drzwi Cal typu SILENT są bezpieczne. Potwierdza to fakt, iż posiadają certyfikat antywłamaniowy RC2. Oprócz tego w drzwiach Cal SILENT możliwy jest także montaż wizjera oraz samozamykacza, aby Twój dom pozostał zawsze bezpieczny.
Więcej informacji na temat drzwi Cal SILENT: https://www.drzwi-cal.pl/bezpieczenstwo-i-cisza-w-domu-oraz-mieszkaniu/ - Czym jest certyfikat antywłamaniowy RC?
Certyfikat antywłamaniowy RC określa klasę odporności drzwi na włamanie. Wyróżnia się osiem klas drzwi – od RC1N z podstawową ochroną przed włamaniem przy użyciu siły fizycznej, aż po RC6 z ochroną przed włamywaczem, który używa elektronarzędzi o dużej mocy.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.